Dle druhu konstrukce a způsobu podporování stupňů se schodiště dělí na schodiště s plně podporovanými stupni, s oboustranně podporovanými stupni a se stupni konzolovitě vetknutými nebo se zvláštními stupni.
U dřevěných schodišť se nejčastěji používají schodnicová schodiště. Přenos zatížení do podpor se řeší vaznicemi, tedy pomocí schodnic. Dubové schodnicejsou samostatně nebo v páru, dle toho rozlišujeme způsob podepření. Schodiště pak můžeme rozdělit na s uzavřenou nebo sedlovou schodnicí. U visutých a zavěšených schodišť je konstrukce zpracování mnohem složitější.
Orientační cenu materiálu na dubové schodnice případně (jasanové, javorové atd.) si můžete spočítat v naší kalkulačce zde. Stačí když zadáte sílu schodnice a rozměr, takto si spočítáte cenu jedné schodnice z dubové spárovky.
Kombinují se například dubové schodnice s dalším materiálem, stejně tak je voleno různé zábradlí i podstupnic. Tím vzniká velice zajímavé schodiště. Na výrobu schodů i na dubové schodnice je používán certifikovaný materiál. Dokončené schodiště musí mít geometrickou přesnost, kterou lze u dřevěného schodiště zjistit velice snadno. Jednotlivé dřevěné prvky se ve výrobě dají nařezat na mm přesně a při montáži pomocí vhodných spojovacích prostředků vzniká dokonalé schodiště.
Správně zvolené spojovací prostředky ovlivní stabilitu celého schodiště. Rozhodující jsou nejen spoje dubové schodnice, ale také spoje jednotlivých stupňů ke schodnicím, které pak rozhodují o celkové stabilitě. Ideálním řešením jsou kvalitní speciální vruty, které vytváří neviditelné spoje.
Návrh a projektování schodišť upravuje v ČR norma ČSN 73 4130, která řeší geometrii a bezpečnost jednotlivých prvků, jako jsou nášlapy či schodnice a také schodiště jako celek. V české normě je řešena především bezpečnost, trvanlivost, pohodlnost užívání a také konstrukční tuhost a v neposlední řadě estetické hledisko. V některých případech se díky šikovnému architektovi stane schodiště dominantním designovým prvkem objektu.